Wczytuję dane...

Zasady w hafcie krzyżykowym - są czy ich nie ma?

Zasady w hafcie krzyżykowym - są czy ich nie ma?

Ucząc się nowych rzeczy często najpierw zanim przystąpimy do działania szukamy informacji jakich reguł - zasad powinniśmy przestrzegać aby osiągnąć założony cel.  Podobnie może być z nauką haftu krzyżykowego. Obecnie nowe osoby zaczynające to hobby mają do dyspozycji internet a więc nieprzebrane źródło przeróżnych informacji.  Wiele stron podaje takie a takie zasady jakie obowiązują w hafcie krzyżykowym i jest ich wiele, a inne źródła twierdzą iż jest to taka dziedzina w jakiej nie ma żadnych zasad i cokolwiek zostanie zrobione będzie zrobione tak jak trzeba. Więc gdzie jest prawda? To są czy nie ma zasad obowiązujących w hafcie krzyżykowym?

.

Otóż są dwie zasady:

  •  górne nóżki w tą samą stronę -  Chodzi o odbicie światła. Mulina jak każda rzecz odbija światło, dzięki temu widzimy kolor, jeśli górne nóżki krzyżyków zrobione są w różne strony następuje nierówne odbicie światła przez co zostaje zaburzony kolor jaki widzimy.  A więc może się zdarzyć że obszar, który powinien być w jednym kolorze sprawia wrażenie wielokolorowego lub przeciwnie obszar wielokolorowy wydaje się być jednokolorowy. Aby uniknąć takiej niespodzianki zawsze rób górne nóżki w tą samą stronę. Nie jest istotne w jaki sposób postawisz krzyżyk z której strony zaczniesz, możesz nawet każdy krzyżyk zrobić inaczej. Ważny jest efekt końcowy  - wszystkie górne nóżki krzyżyków w ta samą stronę.

  •  brak supełków - Jeśli na drugiej stronie haftu znajdą się supełki podczas ekspozycji naszej pracy niektóre części będą wypchnięte przez supełki i znów nastąpi nierówne odbicie światła przez co pojawią się niechciane cienie mogące zaburzyć kształt tego, co powinno być widoczne. 

.

Teraz pewnie niektóre osoby już trochę haftujące zapytają a dobór ilości nitek do splotu materiału? A igła? A tamborek, ramka czy jeszcze coś. Cóż reszty tych rzeczy nie potrafię uznać za zasady. Są to raczej dobre wskazówki od których należy zacząć własne eksperymenty, bo wszystkie inne rzeczy są już kwestią gustu lub upodobania czy przyzwyczajenia. Chociażby dobór ilości nitek będzie zależał nie od materiału, a od efektu, który chcemy uzyskać i przykładem czegoś takiego są wzory Dimension, które na tym samym kawałku materiału mieszają ilość użytych nitek.

.

Skoro inne tak ważne rzeczy umieszczam w zakładce dobre wskazówki czemu te dwie rzeczy, a nie inne trafiły do zasad? Dlatego iż właśnie te dwie rzeczy wpływają na to jak my i inni zobaczą nasz skończony haft. Nie ważna będzie ilość nitek, igła, tamborek czy ramka na której był wykonany haft  jeśli pojawią się niechciane cienie lub niekonsekwentne odbicie światła psujące wszystko, co chcieliśmy osiągnąć.