Jaki rozmiar igły do haftu krzyżykowego?
Ostatnio pisałam o tym jaką wybrać igłę ostrą czy tępą. Dziś drugi problem przed jakim stajemy za każdym razem przy hafcie na nowej kanwie. Czyli jaki rozmiar igły wybrać?
.
Czy jest to w ogóle problem nad, którym powinna zastanowić się osoba zaczynająca przygodę z haftem. Tak bo igła ma za zadanie przeprowadzić nitkę przez materiał i od niej w sporej mierze zależy zadowolenie z pracy i skończonego projektu.
.
Co stanie się jeśli wybierzemy nieodpowiednią igłę?
- Za mała igła spowoduje, że będzie ciężko przeciągać nitkę, dodatkowo nitka będzie się szybko przecierać i strzępić, a w konsekwencji rwać. Gdzie przy czymś takim przyjemność pracy?
- Za duża igła zadba o nitkę, ale już z materiałem obejdzie się brutalnie. Duża igła rozpycha oczka kanwy, jeszcze kanwy krochmalone jakoś to zniosą, one i tak mają zwykle duże oczka ale przy hafcie na drobniejszych materiałach np. len będzie to wyglądać brzydko.
.
Jak więc wybrać rozmiar igły? Najprościej skorzystać ze ściągawki na przykład takiej, która jest poniżej (grafika znaleziona na Pinterest). Czy się z nią zgadzam? Prawie. Ściągawka nie uwzględnia następujących przypadków:
- haft na tkaninie evenweave, co jedną nitkę wówczas należy wybrać igłę mniejszą niż podaje ściągawka w końcu robimy znacznie mniejsze oczka
- haft muliną metalizowaną lub nicią metalizowaną wówczas trzeba wziąć igłę większą niż podaje ściągawka ( muliny te są delikatniejsze i bardziej podatne na przerywanie spowodowane tarciem o tkaninę dlatego tkanina powinna być troszkę bardziej rozepchnięta)
- haftowanie linii - backstith wówczas igła powinna być mniejsza niż podaje ściągawka (backstith zwykle wykonuje się na obszarze gdzie jest już haft a więc jest dość ciasno, rozepchnięcie dużą igłą może pozostawić dziury)
- inne ściegi specjalne - należy pamiętać, że do niektórych ściegów nie należy używać igły z większym oczkiem (użyję przykładu supełków - french knot aby wychodziły ładne oczko nie może być szersze bo psuje ono układ supełka).
.
Pamiętajcie, że ściągawka nie przedstawia świętych zasad. Każdy musi poeksperymentować, co mu najlepiej pasuje w trakcie pracy.