Wczytuję dane...

Jaki rozmiar igły do haftu krzyżykowego?

Ostatnio pisałam o tym jaką wybrać igłę ostrą czy tępą. Dziś drugi problem przed jakim stajemy za każdym razem przy hafcie na nowej kanwie. Czyli jaki rozmiar igły wybrać?

.

Czy jest to w ogóle problem nad, którym powinna zastanowić się osoba zaczynająca przygodę z haftem. Tak bo igła ma za zadanie przeprowadzić nitkę przez materiał i od niej w sporej mierze zależy zadowolenie z pracy i skończonego projektu.

.

Co stanie się jeśli wybierzemy nieodpowiednią igłę?

  •  Za mała igła spowoduje, że będzie ciężko przeciągać nitkę, dodatkowo nitka będzie się szybko przecierać i strzępić, a w konsekwencji rwać. Gdzie przy czymś takim przyjemność pracy?
  • Za duża igła zadba o nitkę, ale już z materiałem obejdzie się brutalnie. Duża igła rozpycha  oczka kanwy, jeszcze kanwy krochmalone jakoś to zniosą, one i tak mają zwykle duże oczka  ale przy hafcie na drobniejszych materiałach np. len będzie to wyglądać brzydko.

.

Jak więc wybrać rozmiar igły? Najprościej skorzystać ze ściągawki na przykład takiej, która jest poniżej (grafika znaleziona na Pinterest).   Czy się z nią zgadzam? Prawie. Ściągawka nie uwzględnia następujących przypadków:

  • haft na tkaninie evenweave, co jedną nitkę wówczas należy wybrać igłę mniejszą niż podaje ściągawka w końcu robimy znacznie mniejsze oczka
  • haft muliną metalizowaną lub nicią metalizowaną wówczas trzeba wziąć igłę większą niż podaje ściągawka ( muliny te są delikatniejsze i bardziej podatne na przerywanie spowodowane tarciem o tkaninę dlatego tkanina powinna być troszkę bardziej rozepchnięta)
  • haftowanie linii - backstith wówczas igła powinna być mniejsza niż podaje ściągawka (backstith zwykle wykonuje się na obszarze gdzie jest już haft a więc jest dość ciasno, rozepchnięcie dużą igłą może pozostawić dziury)
  • inne ściegi specjalne - należy pamiętać, że do niektórych ściegów nie należy używać igły z większym oczkiem (użyję przykładu supełków - french knot aby wychodziły ładne oczko nie może być szersze bo psuje ono układ supełka).

 .

Pamiętajcie, że ściągawka nie przedstawia świętych zasad. Każdy musi poeksperymentować, co mu najlepiej pasuje w trakcie pracy.

Podpowiedź jak wybrać rozmiar igły do haftu