Wczytuję dane...

Jaki materiał do haftu krzyżykowego wybrać?

Jaki materiał do haftu krzyżykowego wybrać?

.

Jest to pytanie, które może zadać osoba zarówno zupełnie początkująca jak i osoba, która swoją przygodę z haftem zaczęła już jakiś czas temu.  Jak na wiele innych pytań związanych z haftem nie ma tu jednej oczywistej odpowiedzi  bo wiele rzeczy zależy od tego, co chcemy wyhaftować. Poniżej zaprezentuję kilka najbardziej popularnych w Polsce rodzajów tkanin do haftu wraz z krótką charakterystyką.

 .

Aida

Jest to materiał, z którym większość hafciarek spotyka się na początku. Jest to materiał w 100% składający się z bawełny w zależności od producenta jest ona usztywniana lekko bądź bardzo.

Aida produkowana jest w rożnych gęstościach splotu od 11ct do 20ct. W śród początkujących hafciarek zdecydowanie najbardziej popularne jest 14 ct. Materiał ten ma bardzo charakterystyczny i wyraźny splot ułatwiający trafianie w dziurki materiału.

Aida świetnie nadaje się do projektów zakrywających całą powierzchnię materiału, nie jest najlepszym materiałem do wzorów wymagających krzyżyków ułamkowych, gdyż stwarza trudności w przebijaniu środka splotu.

 .

Lugana

Jest to materiał o gęstości splotu 25 ct składający się z mieszanki bawełny i wiskozy. Materiał ten jest miękki nie usztywniany. Wybierany szczególnie chętnie na obrazy o dużej liczbie krzyżyków do haftu jedną nitką pełnym krzyżykiem lub dwiema nitkami połówką krzyżyka. 

Materiał ten nie jest dobry do haftów z krzyżykami ułamkowymi gdyż trudno przebijać osnowę, raczej nie jest wykorzystywana do haftu co dwie nitki ze względu iż wówczas odpowiadała by aidzie około 11 ct

 .

Murano

Jest to materiał o gęstości splotu 32 ct składający się z mieszanki bawełny i wiskozy.

Materiał ten jest miękki i delikatny.

Przeznaczony do haftów co nitkę osnowy jak i do haftu co drugą nitkę, wówczas może zastąpić aidę o gęstości splotu 16 ct pozwoli to na łatwe wykonanie krzyżyków ułamkowych. ponadto murano produkowane jest w dość szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala wybrać tło podkreślające haft.

 .

Belfast

Jest to czysty len o splocie 32 ct. 

Można haftować na nim co jedną nitkę jak i co dwie, co jak w przypadku murano pozwoli zastąpić aidę 16 ct.

Gama kolorystyczna jest bardzo szeroka, co pozwala na idealne dopasowanie koloru materiału do wybranego wzoru. Niestety w związku z faktem iż jest to materiał naturalny trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia nitek znacząco grubszych jak i cieńszych od pozostałych

 .

Oczywiście nie są to jedyne materiały na których można haftować, jednak są to materiały do tego przystosowane ze względu na regularność splotu zapewniającą to iż nasze krzyżyki będą jednakowe w pionie i w poziomie.