Wczytuję dane...

Co najpierw wzór do haftu czy materiał?

Co najpierw wzór do haftu czy materiał?

.

Jest to bardzo częste pytanie wśród początkujących hafciarek, a jaka jest odpowiedź?

.

Zdecydowanie wzór. Dlaczego? Jest kilka powodów, które uzasadniają wybranie wzoru w pierwszej kolejności.

.

Po pierwsze: każdy wzór ma określoną wielkość w krzyżykach. Wybrany uprzednio kawałek materiału może okazać się za mały lub co będzie mniejszym złem za duży

.

Po drugie: zdecydowana  większość wzorów w opisie sugeruje jaki materiał do niego wybrać. O ile sugerowany kolor możemy dowolnie zmieniać według własnego uznania to już ze zmianą splotu trzeba się zastanowić. Ct kanwy jest szczególnie ważne jeśli we wzorze pojawiają się elementy dodatkowe jak koraliki czy inne ozdoby o określonym rozmiarze. Jeśli wybrany wcześniej materiał będzie miał za mały splot koraliki się nie zmieszczą, a jeśli za duży będą puste przestrzenie.

.

Po trzecie: rodzaj wzoru, jeśli wybierzemy wzór na którym zahaftowujemy całą przestrzeń nie opłaca się wybierać kolorowego materiału bo i tak nie będzie go widać. Odwrotnie jest gdy wybrany przez nas wzór ma sporo pustej nie zahaftowywanej przestrzeni wówczas warto zastanowić się nad takim materiałem, który podkreśli kolory użyte w hafcie.

 .

Oczywiście nie jest to jakaś zasada, która twierdzi, że pod żadnym pozorem nie wolno najpierw wybrać materiału, a potem poszukać wzoru. Jednak osobiście uważam iż jest to sztuka dla osoby już troszkę haftującej, która nie ma problemu z przeliczaniem rozmiaru wzoru na rożnych gęstościach splotu materiału.

.

Powodzenia w szukaniu tej idealnej pary wzór-materiał.