Wczytuję dane...

Jak czytać wzór do haftu?

Jak czytać wzór graficzny do haftu?

Jeśli chcemy haftować tak zwanym haftem liczonym to musimy zmierzyć się ze wzorem, który znajduje się na "papierze" (użyłam " " ponieważ spora liczba osób używa przeróżnych apek ułatwiających życie, ale o tym w innych wpisach) oraz gładką kanwą czy innym materiałem.

.

Jak to ugryźć? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Przede wszystkim wzór taki składa się z siatki oraz wypełnionych kwadracików. Siatki zwykle opisane są co 10 dla ułatwienia orientacji, a każdy mały kwadracik siatki to pojedynczy krzyżyk.  Wzory mają różnie wypełnione małe krateczki zdarzają się kolorowe, kolorowe z symbolami, kolorowe symbole lub czarnobiałe symbole jednak ich wygląd nie jest aż tak bardzo istotny bo to co decyduje jak będzie wyglądał haft na końcu to legenda, która mówi o tym, co ma znaleźć się na kanwie.

.

Poniżej grafika z przetłumaczonymi opisami pożyczona z anglojęzycznej strony. Grafika ta obrazuje to, co napisałam wyżej.  Legenda jest tu bardzo okrojona i nie zawiera wielu informacji.

Czy często spotykamy legendy jak wyżej? Tak jeśli haftuje się z darmowych obrazków dość często zdarzają się legendy tego typu, nie są one najlepsze dla początkującej osoby bo nie podpowiadają ani materiału ani ilości nitek.  Niżej kilka przykładów różnych legend, które można spotkać we wzorach.

.

.

.

Obie legendy powyżej dają możliwość wyboru marki muliny. Należy zdecydować się wówczas na jedną łatwo dla nas dostępną mulinę. W tym przypadku nie należy mieszać mulin z wymienionych firm, muliny z różnych firm nie odpowiadają sobie kolorystycznie. Obrazek wykonany muliną z jednej firmy będzie wyglądał zupełnie inaczej niż muliną drugiej marki, ale obrazki te będą wyglądać równie ładnie gdyż kolory są dobrane tak aby wyglądały ładnie jako całość.

.

A co jeśli przy jednym symbolu znajdą się dwa numery mulinki - wówczas mamy do czynienia z tak zwanymi blendami czyli po polsku kolorem mieszanym. Zwykle w legendzie pojawia się wówczas opis nitek i podane jest wówczas po ile nitek z danego koloru należy wziąć.